HASAL´da Çevre (Arboretum Gezisi)

  • 15 Ekim 2018 Pazartesi
  • 12 Görüntülenme
img

"Arboretum", esasen ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesi için kurulmuş botanik bahçesidir.

Biz de 11-F sınıfı olarak Derya Sofular ve Seçil Özdemir Hocalarımızın önderliğinde 9 Ekim Salı günü Sarıyer´de bulunan Atatürk Arboretumu´nu ziyaret ettik.
Girişte verilen broşür-harita ile kendi rotamızı belirleyerek yeşilliğin keyfini çıkarmaya başladık. Kapıdan girdiğimiz anda bizi bol oksijen, meşe, gürgen ve ta dünyanın öbür ucundan gelmiş çeşit çeşit ağaç türü bizi karşıladı. Gölet çevresinde yaptığımız turdan, kaplumbağalar, kazlar ve kuğulardan da bahsetmek gerek elbet. Özellikle sonbaharda gittiğimiz için, doğayla bütünleşmek adına bol bol palamut, kestane ve kurumuş yapraklarla bezeli zeminde çıplak ayakla yürümek bile istedik.
 Bunların yanında irili ufaklı pek çok mantara rastladık. Arboretumun sınırlarında koruma amaçlı teller olmadığından dolayı Belgrad Ormanı´nın ışık düşmeyen yüksek ve sık ağaçlarıyla dolu doğal florasını da görmüş olduk. 
Öğretmenlerimizin de bize aktardığı bilgilerle birlikte tüm o bitkilerin ve güzel tabiatın daha çok farkında olarak gezimizi tamamladık. 
 

 Son Yapılan Etkinlikler

Etiketler

Yaklaşan Etkinlikler