HASAL´da 1.Düşün Atölyeleri Çalıştayı

HASAL´da 1.Düşün Atölyeleri Çalıştayı

Düşün Atölyeleri Çalıştayı HASAL 1.Düşün Atölyeleri Çalıştayı 02.03.2019 tarihinde İl genelindeki Ortaöğretim okullarında okuyan öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi.  Çalıştayımız Okul Müdürümüz Ali DEMİRKAYA nın açış ve hoşgeldiniz konuşmasından sonra Sn.Tunç ÇELİK in sunumu ve ardından öğrencilerimizin müzik dinletisi ile ilk bölüm sona erdi. Daha sonra katılımcılar uzmanlar eşliğinde atölye çalışmalarını gerçekleştirdiler.Öğle yemeğinin sonrasında ise çalıştay

Düşün Atölyeleri Çalıştayı

HASAL 1.Düşün Atölyeleri Çalıştayı 02.03.2019 tarihinde İl genelindeki Ortaöğretim okullarında okuyan öğrencilerin katılımı ile gerçekleştirildi. 

Çalıştayımız Okul Müdürümüz Ali DEMİRKAYA nın açış ve hoşgeldiniz konuşmasından sonra Sn.Tunç ÇELİK in sunumu ve ardından öğrencilerimizin müzik dinletisi ile ilk bölüm sona erdi.

Daha sonra katılımcılar uzmanlar eşliğinde atölye çalışmalarını gerçekleştirdiler.Öğle yemeğinin sonrasında ise çalıştay modreatörlerin koordinasyonunda devam etti ve sonuç bildirgeleri kabul edildi.

Katılımcılar son bölümde öğrencilerimizin oluşturduğu orkestra eşliğinde gelecek yıl yapılacak 2.Düşün Atölyeleri Çalıştayında buluşmak üzere uğurlandılar.

Çalıştayımızın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Felsefe Öğretmenimiz Ümit EKŞİ ve yardımcı olan öğretmenlerimize,hertürlü gayreti gösteren öğrencilerimize,uzmanlarımıza,katkı sağlayan misafir öğrencilerimize teşekkür ederiz.

HASAL Düşün Atölyeleri; Felsefe, Sinema, Hukuk, Psikoloji, Sosyoloji ve Ekonomi olmak üzere altı farklı atölyeyi barındıran lise öğrencilerine yönelik bir çalıştaydır. Bir gün süren bu çalıştayda atölyelerimizde belirlenen konular esas alınarak önce uzmanlar, sonrasında moderatörler eşliğinde interaktif bir tartışma ortamı oluşturuldu. Amacımız; eleştirel düşünmek, kendini geliştirmek, düşüncelerini paylaşmak ve farklı düşüncelerle tanışmak isteyen biz gençleri bir araya getirmektir.

ATÖLYELERİMİZ 

FELSEFE 

      Devlet, toplum, birey kavramlarının sınırları nasıl çizilebilir ? Hiçbir yönden aynı olmayan bireylerden oluşan bir toplum ve onun siyasal örgütlenmesi olan devlet bu oluşum sürecinde nasıl pozisyon alırlar? Ortak yaşam ve ortak örgütlenme nasıl ve hangi koşullarda mümkündür ? Yurttaş ne demektir ? Bireyin, yurttaş olması hangi koşullarda gerçekleşir ? Bu kavramlara dair anlatılacak bir öykü üzerinden bir atölye oluşturarak felsefi bir tartışma gerçekleştirmek…   

Uz. Mehmet Salim ŞİRİN (Eğitimci, Yazar)  

 SİNEMA

     Her çeşit insanın, her türlü hayatın, her yapıda toplumun beyaz perdeye izdüşümüdür sinema. Kimi zaman sadece bir pencerenin açıldığı bir sürü manzarayı, kimi zamansa bir sürü pencerenin açıldığı bir manzarayı ele alır ve bize bakış açılarının yarattığı renkleri ve farklılıkları gösterir. Hayatın bize birebir yansıtıldığı bu sanatı tartışmak üzere Düşün Atölyeleri’nde buluşuyoruz. Bizimle birlikte yeni pencereler oluşturup manzaralarına bakmak istemez misiniz? 

     Uzman: Mehmet GÜRELİ(Yazar, Müzisyen, Ressam, Yönetmen) 

HUKUK

     Cebinizde taşıdığınız teknolojinin sinirlarini biliyor musun? Yoksa ölümüne stalk yapanlardan mısınız? Çağımızın en önemli buluşu olan internetin , hukuka uyum sağlaması kaçınılmaz. Sınırlarınız neler? Yaptıklarınızın ne kadarı suç sayılıyor? Daha bilinçli bir internet kullanıcısı olmak için sizi hukuk atölyemize bekliyoruz. 

     Uzman: Doç.Dr. Faruk Kerem GİRAY (İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi ) 

PSİKOLOJİ 

      Psikoloji,bir bireyi, bir topluluğu belirleyen, yönlendiren düşünme, duygulanma, davranış biçimlerinin tümüdür. Bizler de insan davranışlarını incelemek üzere Stephan Karpman tarafından ortaya atılmış “Drama Üçgeni”nde “Kurban kim?” sorusunun cevabını aramak üzere atölyemizde toplanıyoruz. Olaylara farklı açılarından yaklaşarak insan ilişkilerimizi geliştirmek amacıyla sizleri de bekliyoruz. 

     Uzman: Mehmet Akif KARAKUŞ(Psikolojik Danışman, Psikoterapist) 

SOSYOLOJİ

     Globalleşen dünya kavramı hayatımıza girdiğinden beri kültürler ve değerler, sürekli bir değişim halinde. Popüler kültür, medya ve internet sayesinde dünya çapında kurduğumuz iletişim, tüm bu algıyı sayısız alanda yeniliyor. Eğitmenimiz ışığında belirlenecek kriterler dahilinde değer yargıları, bunların çağımızda nasıl şekillendiği ve var olan gidişatın nesiller ve toplumlar çapında nasıl bir etki göstermekte olduğu, tüm çalıştay genelinde olacağı gibi, belirlenen format dahilinde iki seans olarak faaliyet gösterecek. İlgilenenleri atölyemize bekliyoruz. 

     Uzman: Zeynep EKŞİ (Maltepe Üniversitesi Sosyoloji Ana Bilim Dalı Doktora Öğrencisi) 

EKONOMİ

      Her bir topluluğu fazlasıyla alakadar eden, ekonomideki iç dengenin sağlanabilmesi için gerekenleri bu yıl Düşün Atölyeleri´nin alt atölyesi olan Ekonomi Atölyesi´nde konuşacağız. Bu süreçte tasarruf açığının neyden kaynaklandığını ve böyle bir durumda yetersizliği giderebilmek için nelere ihtiyaç duyulduğunu öğrenip; neler yapılabileceğini, bu durumun ürünlerin ihtalat ve ihracatını nasıl etkildiğini tartışabileceğimiz bir ortam oluşturmayı planlıyoruz. “Cari açık neyden dolayı oluşmakta?”, “Tasarruf ve üretimdeki eksiklik nelere sebep olmakta?” ve “Özel sektörün ve kamunun yaptığı yatırımlarla projeler gibi şeylere yol açmakta?” gibi temek ekonomi ve toplumu ilgilendiren sorularınızı cevaplayacağımız atölyemize hepinizin katılımını beklemekteyiz.  

     Uzman: Ferdi DEMİR 

ORGANİZASYON EKİBİ
Bilge UÇAR Organizasyon Başkanı Sinema Atölyesi ModeratörüYağmur ZEREN Organizasyon Başkanı Sinema Atölyesi ModeratörüBerfin Ceren ERGİN Organizasyon Başkanı Felsefe Atölyesi ModeratörüFeride ATABEYLİ Ekonomi Atölyesi Moderatörü
Beyza SÜT Psikoloji Atöylesi ModeratörüEylül CİVELEK Psikoloji Atölyesi ModeratörüZeynep ARSLAN Hukuk Atölyesi ModeratörüSinem HACIALİOĞLUHukuk Atölyesi Moderatörü
Saltuk ULUÇ Sosyoloji Atölyesi ModeratörüCeren BABACAN Sosyoloji Atölyesi ModeratörüZülal Berra DAKIN Ekoomi Atölyesi ModeratörüGönenç CAN Ekonomi Atölyesi Moderatörü

Kulüp Etkinlikleri